Blog

RYNEK PREMIUM WYMAGA OSOBOWOŚCI

Warso Nieruchomości 2022-09-16

Nieruchomości z górnej półki to prawdziwe perły: rezydencje z basenem, wille ukryte w starodrzewiach, luksusowe apartamenty z zapierającą dech w piersiach panoramą, przestronne mieszkania w rewitalizowanych kamienicach.  To wszystko, czym chciałby wypełnić swoją ofertę każdy liczący się na rynku premium doradca.  Dlaczego? Powodów może być tysiąc. Oprócz tych najbardziej oczywistych po te mniej definiowalne. Po pierwsze cieszą one oko, po drugie dają szansę na spotkanie wyjątkowych Klientów. Poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko. Każdy przypadek jest inny, o każdym można by napisać dobry rozdział z mnóstwem zwrotów akcji. Dlatego też moją wieloletnią pracę na rynku nieruchomości premium traktuję jako niezwykłe wyzwanie zarówno intelektualne, jak i emocjonalne. Na potknięcia i ignorancję nie ma miejsca. Klient nie wybacza. Trzeba być profesjonalistą w każdym calu i przede wszystkim mieć charakter. Jaki? Przez te wszystkie lata układam sobie odpowiedź na to pytanie w głowie. I oto co z tego wychodzi:

RYNEK PREMIUM WYMAGA OSOBOWOŚCI

Ciekawa osobowość doradcy przyciąga jak magnes. Zdaję sobie z tego sprawę. Cechy, które się na nią składają są rzeczą wrodzoną, ale wiele zależy też od nastawienia, samoświadomości i wytrwałej codziennej pracy. Cierpliwość, wyrozumiałość przychodzi z każdą kolejną transakcją, ale przy obowiązkowym zachowaniu sporej wrodzonej dozy asertywności. Wszystko po to, by za szybko nie wypalić się, zachować wiarygodność i szacunek. Sukces przychodzi małymi krokami, dlatego każdego dnia trzeba odnajdywać w sobie pokłady samozaparcia, motywacji i wiary w siebie i w to, co się robi.

Zdaję sobie sprawę, że brak natychmiastowych efektów deprymuje do tego stopnia, że wielu ludzi rozpoczynających „przygodę” na rynku nieruchomości szybko rezygnuje (średnia pracy w tym zawodzie to kilka miesięcy). Dlatego tak ważna jest wytrwałość, otwartość, poczucie humoru -  szczególnie w tych trudniejszych chwilach. Wiadomo przecież, że Klienci mają prawo do zmiany zdania, dłuższego namysłu, czy wręcz wycofania się, pomimo naszego wielkiego zaangażowania.

Z moich wieloletnich obserwacji wynika, że w tej profesji „przeżywają” ludzie silni, zmotywowani wewnętrznie, pasjonaci, osoby z twardym charakterem. Bez miłości do tego zawodu nie uda się zaistnieć  i pozostać autentycznym. Klient to od razu to wyczuje.

Oprócz tych wszystkich psychicznych predyspozycji ważna jest wiedza. Trzeba dotrzymywać kroku zmieniającym się regulacjom, nowym koncepcjom dotyczącym zachowań człowieka, jego funkcjonowania w stresie, społeczeństwie, w relacjach. Nieodzowne staje się śledzenie analiz i perspektyw rynkowych, ale także trendów w modzie, sztuce, filmie, literaturze.

Przyznaję otwarcie, że te ostatnie elementy lubię najbardziej. Pozostawanie w epicentrum wydarzeń kulturalnych to dla mnie nie tylko powinność zawodowa, ale przede wszystkim moje drobne przyjemności w życiu. To moje inspiracje i motor do działania. Klient nie może nudzić się w naszym towarzystwie, ale traktować jak równorzędnego partnera.